Resultater 2018

Resultater & bedømmelser fra årets arrangementer

M&M på Store Hestedag d. 2/9 2018

Kat. Nr. Ridden Champions Pony Race Rider/Handler
525 Supreme Performance Mørkhøjs Minnie M Connemara Ritt Nygaard
505 Reserve Skovlundens Athene Shetland Liam Gault Pinion
516 Junior Best Performance Dankirkeby Magic Melodi Welsh Sec. C Marie Jørgensen
505 Reserve Skovlundens Athene Shetland Liam Gault Pinion
525 Senior Best Performance Mørkhøjs Minnie M Connemara Ritt Nygaard
521 Reserve Fredens Banditta Welsh WPBR Stine Lucia Ryttergaard
504 Veteran Best Performance MARKESLEVGÅRDS SAM Shetland Anette Rath

Øvrige resultater og bedømmelser fra showet (samt afstamning): Resultater_Store Hestedag 2018

 

Spot On M&Ms d. 18/8 2018

Cat.no. Overall Supreme Champion Pony Breed
14 Overall Supreme Champion Horsemosens Bunny McGrath New Forest
47 Reserve Vihrsgaarden’s MillieMarvelous Shetland

 

Cat.no. Hestens værns

Æresbeviser

Pony Breed Handler
36 Mønstringsmedalje Wiviluma´s Dream Ivalu Shetland Luise Juul Boldrup Andersen
36 Horsemansship Wiviluma´s Dream Ivalu Shetland Victoria Boldrup

 

Cat.no. Ridden Champions Pony Breed Rider/Handler
21 Junior Best Performance Lopik´s Anja New Forest Thit Holland Thomsen
8,1 Reserve Innis Netririn Dartmoor Laura Bank Christensen
51 Senior Best Performance Overby’s Hyacinth Shetland Mette Thorshøj
18 Reserve HORSEMOSENS MC KEE New Forest Asge Nilsson
20 Veteran Best Performance Glenwood Annapolis New Forest Lene Jacobsen
51 Supreme Performance Overby’s Hyacinth Shetland Mette Thorshøj
18 Reserve HORSEMOSENS MC KEE New Forest Asge Nilsson

 

Cat.no. In Hand Champions Pony Breed
12 Best Filly-foal Horsemosens Miss Lemon New Forest
29 Reserve Filippa Brøis Shetland
74 Best Colt-foal VESTER HOUMAAS SHOW TIME Tinker
1 Reserve AURIKLENS CONAIRE MÓR Connemara
14 In Hand Junior Champion Horsemosens Bunny McGrath New Forest
62 Reserve DE L’AURORE WHISPER-IN-THE-WIND Welsh sec. B
47 In Hand Senior Champion Vihrsgaarden’s MillieMarvelous Shetland
26 Reserve HORSEMOSENS MR. SWING KING New Forest
54 In Hand Veteran Champion ULVERSCROFT MIDNIGHT Shetland
55 Reserve Yvette Bomlund Shetland
14 Supreme In Hand Horsemosens Bunny McGrath New Forest
47 Reserve Vihrsgaarden’s MillieMarvelous Shetland

 

Cat.no. Best in Breed Pony
5 Best in Breed – Connemara Hyldens Primula
1 Reserve AURIKLENS CONAIRE MÓR
8 Best in Breed – Dartmoor Innis Netririn
7 Reserve Fallohide’s Charmaine
10 Best in Breed – Fell Vedos Lukka
11 Reserve MURTHWAITE MONTY
14 Best in Breed – New Forest Horsemosens Bunny McGrath
12 Reserve Horsemosens Miss Lemon
47 Best in Breed – Shetland Vihrsgaarden’s MillieMarvelous
49 Reserve Avèla of Shetlane
62 Best in Breed – Welsh DE L’AURORE WHISPER-IN-THE-WIND
63 Reserve Clausholm Vitara

Øvrige resultater og bedømmelser fra showet (samt afstamning): Resultater & bedømmelser Spot On 2018 (2)

M&M’s for Fun d. 30/6 2018

Overall Supreme Champion: Sønderskovs Filipa                     S 3191               Shetland

Udstiller: Team Sønderskov

reserve: TVINGBRO’S GLENLIVET          208333WE1800450                    WD

Udstiller: Mette Tving Andersen

EKSTERIØRKLASSER
Supreme in Hand: Sønderskovs Filipa                     S 3191               Shetland

Udstiller: Team Sønderskov

reserve: TVINGBRO’S GLENLIVET          208333WE1800450                    WD

Udstiller: Mette Tving Andersen

In Hand Junior-champion: Sandøs Fennikel                         208333SH1700607                     Shetland

Udstiller: Pernille Sandø

reserve: TVINGBRO’S GLENLIVET          208333WE1800450                    WD

Udstiller: Mette Tving Andersen

In Hand Senior-champion: Sønderskovs Filipa                     S 3191               Shetland

Udstiller: Team Sønderskov

reserve: KILDEGAARDS CHESTER           WDH 63            WD

Udstiller: Inger Sode-Larsen

In Hand Veteran-champion: STALD BAKKENS IBRAHIM      9203212 DK     New Forest

Udstiller: Caroline Hansen

reserve: Nørlunds Sugar Cup                  C 893                 Connemara

Udstiller: Ritt Nygaard

BEDST I RACEN
Connemara: WIRTSMÜHLE DELANEY’S       CH 118              Connemara

Udstiller: Stutteri Skærgården Connemara

reserve: Mørkhøjs Minnie M                  C 1037               Connemara

Udstiller: Ritt Nygaard

Fell Pony: Murthwaite Snowdrop            FP3910*           Fell

Udstiller: Treasure Fell Ponies v/ Jeanette Kunz

reserve: Treasure Delilah                         FP6159              Fell

Udstiller: Treasure Fell Ponies v/ Jeanette Kunz

New Forest: STALD BAKKENS IBRAHIM      9203212 DK     New Forest

Udstiller: Caroline Hansen

Shetland: Sønderskovs Filipa                     S 3191               Shetland

Udstiller: Team Sønderskov

reserve: Sandøs Fennikel                         208333SH1700607                     Shetland

Udstiller: Pernille Sandø

Welsh: TVINGBRO’S GLENLIVET          208333WE1800450                    WD

Udstiller: Mette Tving Andersen

reserve: KILDEGAARDS CHESTER           WDH 63            WD

Udstiller: Inger Sode-Larsen

BRUGSKLASSER
Supreme Performance: ØSTERGAARD’S DON QUIXATE                          CV 48                 Connemara

Rytter: Malou Helmig Kjærsgaard

reserve: Valhallas(DK) Lady Marion     WD 290             WD

Rytter: Heidi Borch

Junior Best Performance: ØSTERGAARD’S DON QUIXATE                          CV 48                 Connemara

Rytter: Malou Helmig Kjærsgaard

reserve: Spangbo’s Bellis                          208333NF1103237                     New Forest

Rytter: Amilia Cipicoff

Senior Best Performance: Valhallas(DK) Lady Marion     WD 290             WD

Rytter: Heidi Borch

reserve: Magus Free Secunda                170645 WSB    WD

Rytter: Rie Prüss

Veteran Best Performance: HOLMENS KAZAI                        208333NF0602091                     New Forest

Rytter: Pia Nejstgaard

Øvrige resultater og bedømmelser fra showet (samt afstamning): Resultater_M&Ms for Fun_2018

 

 

Mountain & Moorland Wintershow d. 3/3 2018

– aflyst, da ingen af dommerne kunne komme frem pga sne i UK (lukkede lufthavne)